Technika ve službách SDH Koryčany

Jednotka sboru dobrovolných hasičů města Koryčany je aktivní již pěknou řádku let. Letošním rokem to bude již 15 let obětavé služby pro veřejnost. Proto, abychom mohli vykonávat svoji činnost je zapotřebí mít k dispozici adekvátní vybavení. Člověk by ani nevěřil, co všechno vlastně vozí s sebou k událostem. Ať je to malé ruční nářadí, aku nářadí nebo třeba různé typy čerpadel, dýchací přístroje nebo hydraulické vyprošťovaní nářadí, taky je vždy potřeba tohle vybavení dopravit k nahlášené události.

Od počátku zřízení jednotky požární ochrany jejich technika nesplňovala požadavky na práci hasičů. Na přesun k událostem používali CAS 25 Š – 706 RTHP lidově nazývaný „erťák“ se vznětovým motorem o výkonu 118 kW a objemu vodní nádrže 3 500 litrů. Vozidlo dokázalo dosáhnout maximální rychlosti 55 – 75 km/h.

Po ukončení činnosti, požární podnikové jednotky Koryna a.s., přibylo do garáže další vozidlo, které máme dodnes. Jedná se o automobilový žebřík AZ 30 IFA s maximálním dosahem 30 metrů. V současnosti IFA nesplňuje požadované normy pro provoz, a proto nemůže být používána při zásahu.

Další vůz, který jednotka mohla dlouhodobě užívat byl dopravní automobil Avia 31. Automobil pro přepravu požárního družstva, přenosné motorové stříkačky, a hasičského nářadí měl také využití v požárním sportu, kdy přepravoval naše děti a mládež s technikou na soutěže.

Avii začátkem roku 2018 nahradil jiný dopravní automobil, a to Ford Transit. Vůz byl vyroben výhradně dle potřeb a požadavků jednotky sboru dobrovolných hasičů Koryčany a za podpory dotací Zlínského kraje financován městem Koryčany. Jednotka tedy disponuje dopravním automobilem Ford Transit DA – L1Z s dvoulitrovým motorem o výkonu 96 kW a osádkou 1+8.

K první obměně primárního zásahového vozidla došlo v roce 2009, kdy jednotce byla přiřazena repasovaná hasičská stříkačka CAS 24 LIAZ K 101. Ovšem nikdo jí neřekne jinak než „KAROSA“. Zmíněné vozidlo bylo vyřazeno ze služeb HZS a bezplatně převedeno pro jednotku Koryčany. Naše „Karosa“ byla vyrobena v roce 1990 a tvoří ji podvozek Liaz 101.860 a požární nástavba, která je rozdělena na trambusovou kabinu řidiče a mužstva, ukládací skříně, nádrž na vodu o objemu 2 500 l a kombinované čerpadlo s plynovou vývěvou. Motor o výkonu 189 kW může dosáhnout maximální rychlosti 90 km/h. Podvozek tohoto automobilu je konstruovaný pro smíšený provoz. V praxi to znamená, že vůz má náhon na všechna kola a poradí si na silnici i v terénu. U nás slouží již 11 let, ale nyní ji ve službě vystřídá zbrusu nový kousek.

CAS 20/4000/240-S2R VOLVO FMX 4×4 500 jednotka převzala koncem dubna. Cisternová automobilová stříkačka na podvozku Volvo zhotovila společnost WISS CZECH. Má motor o výkonu 375 kW s automatizovanou manuální převodovkou a do kabiny se vejde 6 osob. Nástavba obsahuje nádrž na vodu o objemu 4 000 l a nádrž na pěnidlo o objemu 240 l. Vozidlo budí velkou pozornost i následný obdiv hlavně v řadách hasičů. Není se čemu divit. Jedná se o moderní vůz, který je seskládaný na míru jednotky JPO II. Koryčany. Financování bylo největší částí na vrub města Koryčany s podporou dotací z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů a Zlínského kraje. Tímto vyslovujeme opravdu velké DÍKY městu Koryčany a všem, kteří se na projektu podíleli. Zároveň si Vás dovolujeme pozvat na žehnání vozu, které proběhne dne 29. srpna 2020. Mše svatá bude v 10:30 v chrámu sv. Vavřince a poté žehnání vozu před kostelem. Děkujeme za účast i podporu.

Technika je sice krásná věc, ale nikdy by to nefungovala bez lidí. Jdou tam, odkud jiní utíkají. A nikdy dopředu neví, co je čeká. Za obětavou práci patří díky všem členům výjezdové jednotky.